Centrul nostru din București recrutează persoane care să se alăture echipei de traineri a clubului de conversație BritTeen începând din luna septembrie pentru anul academic 2019 - 2020, în regim de colaborare. Activitatea unui trainer BritTeen va implica lucrul în limba engleză cu grupuri de copii (7-18 ani), abordând diverse teme. Activitățile se vor desfășura la sediul British Council București, dar ocazional acestea se pot desfășura și în afara centrului.

Detalii

Locație București
Salariu 125 RON brut/participant (în regim de colaborare)
Durată Septembrie 2019 - Iunie 2020
Program de lucru Saturdays afternoon
Termen limită luni, 01 iunie 2020

Descrierea rolului

Despre clubul BritTeen

Clubul BritTeen este un club de conversație pentru elevi din clasele I-XII (7 - 18 ani), scopul acestuia fiind dezvoltarea abilităților de conversație în limba engleză prin ateliere tematice.

Prin intermediul atelierelor tematice BritTeen, copiii și adolescenții au ocazia de a acumula cunoștințe și abilități în domenii variate, precum și de a își îmbunătăți competențele sociale și de conversație în limba engleză.

Activitatea clubului este structurată pe module, organizate pe toată perioada anului școlar. Fiecare modul include ateliere tematice de 6 ședințe adresate copiilor și adolescenților, pe grupe de vârstă (ateliere pentru elevii claselor I-II, III-IV, V-VI, VII-VIII și IX-XII). Ședintele atelierelor se desfășoară sâmbăta, în intervalul 16:30 - 20.00.

Responsabilități

  • Facilitarea unui workshop a câte 6 ședințe de 1.5 ore fiecare, sâmbătă după-amiaza, în funcție de programul stabilit împreună cu trainerul
  • Facilitarea fiecărei ședințe exclusiv în limba engleză
  • Facilitarea și elaborarea workshopului la standardele de calitate British Council
  • Elaborarea și respectarea conținutului pentru fiecare ședință.
  • Observarea și evaluarea progresului participanților.

Avantaje

  • Experiență de lucru într-un mediu multicultural plăcut;
  • Scrisoare de recomandare (în funcție de perioada de lucru și performanță);

Esențial

  • Abilități de facilitare în limba engleză conform metodei comunicative
  • Experiență de lucru cu grupuri de copii/adolescenți
  • Nivel bun al cunoștințelor de limba engleză (cel puțin C1 în Cadrul European Comun de Referință pentru Limbi)
  • Abilitatea de a stabili o bună relație cu participanții
  • Abilitatea de a provoca și de a motiva participanții
  • Entuziasm
  • Atitudine prietenoasă

Dezirabil

  • Experiență de training/facilitare sau experiență în educația non-formală;
  • Experiență de lucru cu oamenii (copii sau adulți) cu nevoi speciale de învățare sau de comportament.

Cum să aplici

Pentru a aplica, te rugăm să ne trimiți pe e-mail la adresa laura.dragoi@britishcouncil.ro următoarele documente:

  • CV-ul tău în limba engleză
  • formularul de aplicație completat în limba engleză (formularul poate fi descărcat mai jos)
  • o propunere de atelier BritTeen redactată în română sau engleză, la alegere (template-ul poate fi descărcat mai jos)

Doar candidații selectați vor fi contactați.