Centrul nostru din București recrutează persoane care să se alăture echipei de traineri a clubului de conversație BritTeen începând din luna septembrie pentru anul academic 2019 - 2020, în regim de colaborare. Activitatea unui trainer BritTeen va implica lucrul în limba engleză cu grupuri de copii (7-18 ani), abordând diverse teme. Activitățile se vor desfășura la sediul British Council București, dar ocazional acestea se pot desfășura și în afara centrului.

Detalii

Locație București
Salariu 125 RON brut/participant (în regim de colaborare)
Program de lucru Saturdays afternoon
Termen limită duminică, 18 august 2019

Descrierea rolului

Despre clubul BritTeen

Clubul BritTeen este un club de conversație pentru elevi din clasele I-XII (7 - 18 ani), scopul acestuia fiind dezvoltarea abilităților de conversație în limba engleză prin ateliere tematice.

Prin intermediul atelierelor tematice BritTeen, copiii și adolescenții au ocazia de a acumula cunoștințe și abilități în domenii variate, precum și de a își îmbunătăți competențele sociale și de conversație în limba engleză.

Activitatea clubului este structurată pe module, organizate pe toată perioada anului școlar. Fiecare modul include ateliere tematice de 6 ședințe adresate copiilor și adolescenților, pe grupe de vârstă (ateliere pentru elevii claselor I-II, III-IV, V-VI, VII-VIII și IX-XII). Ședintele atelierelor se desfășoară sâmbăta, în intervalul 16:30 - 20.00.

Responsabilități

  • Facilitarea unui workshop a câte 6 ședințe de 1.5 ore fiecare, sâmbătă după-amiaza, în funcție de programul stabilit împreună cu trainerul
  • Facilitarea fiecărei ședințe exclusiv în limba engleză
  • Facilitarea și elaborarea workshopului la standardele de calitate British Council
  • Elaborarea și respectarea conținutului pentru fiecare ședință.
  • Observarea și evaluarea progresului participanților.

Avantaje

  • Experiență de lucru într-un mediu multicultural plăcut;
  • Scrisoare de recomandare (în funcție de perioada de lucru și performanță);

Esențial

  • Abilități de facilitare în limba engleză conform metodei comunicative
  • Experiență de lucru cu grupuri de copii/adolescenți
  • Nivel bun al cunoștințelor de limba engleză (cel puțin C1 în Cadrul European Comun de Referință pentru Limbi)
  • Abilitatea de a stabili o bună relație cu participanții
  • Abilitatea de a provoca și de a motiva participanții
  • Entuziasm
  • Atitudine prietenoasă

Dezirabil

  • Experiență de training/facilitare sau experiență în educația non-formală;
  • Experiență de lucru cu oamenii (copii sau adulți) cu nevoi speciale de învățare sau de comportament.

Cum să aplici

Pentru a aplica, te rugăm să ne trimiți pe e-mail la adresa laura.dragoi@britishcouncil.ro următoarele documente:

  • CV-ul tău în limba engleză
  • formularul de aplicație completat în limba engleză (formularul poate fi descărcat mai jos)
  • o propunere de atelier BritTeen redactată în română sau engleză, la alegere (template-ul poate fi descărcat mai jos)

Data limită pentru trimiterea aplicațiilor este duminică, 18 august 2019, ora 23:59. Doar candidații selectați vor fi contactați, iar interviurile se vor desfășura în perioada 19 - 23 august.